Definitivní průvodce: Jak zrušit pozastavenou živnost (krok za krokem)
Ověření stavu živnosti.
Před samotným zrušením pozastavené živnosti je vhodné ověřit si její aktuální stav. To lze učinit online prostřednictvím webových stránek Živnostenského rejstříku, kde po zadání identifikačních údajů získáte aktuální informace o vaší živnosti. Ověření stavu živnosti je důležité, abyste měli jistotu, že je skutečně pozastavena a nedošlo k nějaké chybě či změně. V případě nejasností se můžete obrátit na živnostenský úřad, který vám poskytne bližší informace. Zrušení pozastavené živnosti je nevratný krok, proto je důležité si vše důkladně promyslet a ověřit. Postup pro zrušení pozastavené živnosti je obdobný jako u zrušení aktivní živnosti.
Vyplnění žádosti o zrušení.
Pro zrušení pozastavené živnosti je nutné podat Žádost o zrušení živnostenského oprávnění. Formulář žádosti je dostupný na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR nebo na kterémkoli živnostenském úřadě. V žádosti uveďte vaše identifikační údaje, jako je jméno, příjmení, datum narození a adresa trvalého pobytu. Dále uveďte identifikační číslo živnostenského oprávnění, které chcete zrušit. Nezapomeňte uvést důvod zrušení, kterým je v tomto případě skutečnost, že je živnost pozastavena. Žádost musí být podepsána a datována. Pokud žádáte o zrušení živnosti elektronicky, je nutné žádost podepsat uznávaným elektronickým podpisem. K žádosti je potřeba doložit doklad o zaplacení správního poplatku. Výše poplatku se liší v závislosti na způsobu podání žádosti. Po podání žádosti obdržíte od živnostenského úřadu písemné potvrzení o zrušení živnostenského oprávnění.
Volba způsobu doručení.
Při rušení pozastavené živnosti je důležité zvolit správný způsob doručení žádosti na živnostenský úřad. Existuje několik možností, jak to provést. Žádost je možné podat osobně na podatelně úřadu, což je nejrychlejší způsob, jak zajistit, aby se k úředníkům dostala v pořádku. Pokud nemáte možnost dostavit se osobně, můžete žádost zaslat poštou. V takovém případě je vhodné zvolit doporučené psaní s dodejkou, abyste měli jistotu, že zásilka dorazila. Pro urychlení celého procesu a vyhnutí se frontám na úřadě je možné využít online nástroje pro komunikaci se státem, jako je například datová schránka. Bez ohledu na to, jaký způsob doručení zvolíte, je důležité si zkontrolovat, zda je žádost kompletní a zda obsahuje všechny potřebné náležitosti.
Náležitosti žádosti.
Pro zrušení pozastavené živnosti je nutné podat Žádost o zrušení živnostenského oprávnění. Tato žádost musí obsahovat následující náležitosti:
Krok | Popis | Doba vyřízení (přibližně) |
---|---|---|
1 | Vyplnění žádosti o zrušení živnostenského oprávnění | - |
2 | Doručení žádosti na živnostenský úřad | 1 pracovní den (osobně), 2-5 pracovních dní (poštou) |
3 | Zpracování žádosti živnostenským úřadem | 5 pracovních dní |
název živnostenského úřadu,
identifikační údaje žadatele (jméno a příjmení, datum narození, adresa trvalého pobytu),
označení živnosti, kterou chcete zrušit (obor činnosti, identifikační číslo),
datum, od kterého má být živnost zrušena,
podpis žadatele.
V případě, že je žádost podávána elektronicky, musí být opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Žádost o zrušení pozastavené živnosti je osvobozena od správního poplatku.
Poplatky za zrušení.
Při rušení pozastavené živnosti se poplatkům nevyhnete. Výše poplatku se liší v závislosti na způsobu podání žádosti. Pokud se rozhodnete pro elektronické podání žádosti, zaplatíte 100 Kč. V případě, že zvolíte klasickou cestu a žádost podáte osobně na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo poštou, poplatek se navyšuje na 300 Kč. Pamatujte, že poplatek je splatný ihned při podání žádosti. V opačném případě nebude vaše žádost o zrušení pozastavené živnosti přijata. Pro úspěšné zrušení živnosti je nezbytné doložit doklad o zaplacení poplatku. Zrušení pozastavené živnosti je proces, který s sebou nese určité administrativní kroky a poplatky. Před samotným zrušením je vhodné zvážit všechny možnosti a důsledky.
Zrušení pozastavené živnosti je jako probuzení spícího obra: vyžaduje to čas, trpělivost a vyplnění správné dokumentace.
Radomír Dvořáček
Lhůty pro vyřízení.
Doba trvání zrušení pozastavené živnosti se liší v závislosti na zvoleném způsobu podání žádosti. Pokud se rozhodnete pro online podání přes portál Živnostenského rejstříku, je proces zpravidla rychlejší, a to do 5 dnů. V případě doručení žádosti osobně nebo poštou je lhůta delší, obvykle do 30 dnů. Je důležité si uvědomit, že lhůty jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na vytíženosti úřadu. Po uplynutí lhůty pro vyřízení vám bude rozhodnutí o zrušení živnosti doručeno do vlastních rukou. Od tohoto data přestáváte být podnikatelem a zanikají vám veškeré povinnosti s živností spojené. Důležité je pamatovat na to, že i po zrušení živnosti je nutné archivovat dokumenty související s podnikáním po dobu stanovenou zákonem.
Potvrzení o zrušení.
Po úspěšném podání žádosti o zrušení pozastavené živnosti a splnění všech náležitostí vám živnostenský úřad vydá potvrzení o zrušení živnostenského oprávnění. Toto potvrzení je oficiálním dokumentem, který prokazuje, že vaše živnost byla zrušena k datu uvedenému v dokumentu. Od tohoto data již nejste oprávněni vykonávat činnost, na kterou se zrušená živnost vztahovala, a nevztahují se na vás povinnosti s ní spojené, jako je například placení poplatků. Potvrzení o zrušení živnosti si pečlivě uschovejte, jelikož slouží jako důkaz o ukončení vaší podnikatelské činnosti v daném oboru. V případě, že byste chtěli v budoucnu obnovit podnikání v pozastavené a následně zrušené živnosti, budete muset požádat o nové vydání živnostenského oprávnění.
Povinnosti po zrušení.
I když jste si oddychli, že už nemusíte řešit běžný chod živnosti, neznamená to, že po zrušení pozastavené živnosti máte vyhráno. Stále na vás čekají určité povinnosti. Nezapomeňte podat daňové přiznání za období, kdy byla živnost aktivní, a to i v případě, že jste neměli žádné příjmy. Dále je nutné vypořádat se se závazky vůči sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Po zrušení živnosti také musíte na úřadech doložit veškeré potřebné dokumenty, jako je například potvrzení o splnění daňových povinností. Nepodceňujte tyto kroky, abyste se vyhnuli případným komplikacím a sankcím.
Publikováno: 12. 11. 2024
Kategorie: podnikání