Darovací smlouva: Stáhněte si vzor zdarma a bez starostí!

Vzor Darovací Smlouvy

Darování majetku je v České republice běžnou záležitostí, ať už se jedná o drobné dárky mezi blízkými nebo o převod nemovitostí. Pro bezproblémový průběh darování a předcházení případným sporům je důležité věnovat pozornost právní stránce věci. Základem je sepsání darovací smlouvy, která jasně a srozumitelně stanoví podmínky darování. Pro běžného člověka bez právního vzdělání může být obtížné se v právních formulacích zorientovat a sepsat smlouvu správně. Právě proto jsou k dispozici vzory darovacích smluv, které slouží jako vodítko a usnadňují celý proces. Vzory smluv pro darování majetku pokrývají různé situace a typy majetku, ať už se jedná o darování nemovitosti, auta, finanční hotovosti nebo jiných movitých věcí. Je však důležité pamatovat na to, že vzor je pouze obecným návodem a je nutné jej upravit dle konkrétní situace a potřeb smluvních stran.

Popis smluvních stran

V této části darovací smlouvy je nezbytné podrobně identifikovat obě strany účastnící se darování, tedy dárce a obdarovaného. U fyzických osob se jedná o uvedení jména a příjmení, data a místa narození, adresy trvalého bydliště a čísla občanského průkazu. V případě, že je dárcem nebo obdarovaným právnická osoba, uvádí se její název, sídlo, identifikační číslo a statutární orgán. Důležité je, aby všechny údaje uvedené v darovací smlouvě byly pravdivé a aktuální. V opačném případě by mohla být smlouva považována za neplatnou. Pro přehlednost je vhodné uvádět údaje o dárci a obdarovaném odděleně, například do samostatných odstavců nebo do tabulky. Tím se zjednoduší orientace v dokumentu a předejde se případným nedorozuměním.

Předmět darování

Předmětem darování může být prakticky cokoliv, co je v našem vlastnictví a je možné to převést na jinou osobu. Může se jednat o movitý majetek, jako je například nábytek, elektronika, šperky nebo umělecká díla. Stejně tak ale může jít o nemovitý majetek, tedy pozemky, domy, byty nebo jejich části. Důležité je, aby darovaná věc byla v našem výlučném vlastnictví a nebyla zatížena žádnými právy třetích osob, například zástavním právem.

V darovací smlouvě je nezbytné předmět darování co nejpřesněji specifikovat. V případě movitých věcí je vhodné uvést jejich název, popis, případně výrobní číslo. U nemovitostí je nutné uvést všechny identifikační údaje, jako je číslo parcely, číslo popisné, název katastrálního území a podobně. Čím přesnější popis předmětu darování ve smlouvě bude, tím menší je riziko případných sporů v budoucnosti.

Popis daru

V této části darovací smlouvy se popisuje předávaný dar. Popis musí být dostatečně podrobný a srozumitelný, aby nemohlo dojít k pozdějším sporům o předmět darování.

V případě darování nemovitosti je nutné uvést všechny identifikační údaje dle katastru nemovitostí, tedy název katastrálního území, číslo parcely, číslo popisné, druh pozemku a způsob využití. Dále je vhodné popsat stav nemovitosti, zda se jedná o nemovitost určenou k rekonstrukci, zda na ní váznou nějaká věcná břemena a zda se na pozemku nachází další stavby.

Pokud je předmětem darování movitá věc, je nutné ji popsat tak, aby byla jednoznačně identifikovatelná. V případě darování auta se uvede značka, model, rok výroby, číslo karoserie a motoru, barva a stav tachometru. U ostatních movitých věcí postačí popis umožňující jejich nezaměnitelnost, například "obrazy od malíře XY, a to konkrétně obraz s názvem A a obraz s názvem B", nebo "šperky zděděné po babičce z matčiny strany, a to konkrétně zlatý náhrdelník s přívěskem ve tvaru srdce a zlatý prsten s rubínem".

Vždy je vhodné uvést i případné vady daru, a to i v případě, že se jedná o vady drobné.

Osvobození od daně z darování

V České republice existují případy, kdy je možné darování osvobodit od daně z darování. Tato daň se obvykle vztahuje na dary mezi osobami, které nejsou v přímé linii příbuznosti. Pro osvobození od daně z darování je nutné splnit určité podmínky. Darovací smlouva nebo smlouva o darování majetku musí být sepsána v souladu s platnými právními předpisy a musí obsahovat všechny náležitosti stanovené zákonem. Dále je nutné prokázat, že dar splňuje podmínky pro osvobození. Mezi osvobozené dary patří například dary mezi manželi, dary pro neziskové organizace nebo dary pro účely vědy a výzkumu. Pro osvobození od daně je nutné podat daňové přiznání a doložit ho potřebnými dokumenty, jako je darovací smlouva a doklady prokazující splnění podmínek pro osvobození. V případě pochybností je vhodné obrátit se na daňového poradce, který vám poskytne odbornou pomoc.

Práva a povinnosti dárce

Dárce má právo na to, aby darovaný majetek převzal a užíval jej v souladu s účelem darování uvedeným ve smlouvě. Dárce je povinen předat darovaný majetek bez vad, ledaže se s obdarovaným dohodne jinak. Dále je dárce povinen upozornit obdarovaného na všechny vady darovaného majetku, o kterých ví. Pokud darovaný majetek zatěžují nějaká práva třetích osob (například věcné břemeno), je dárce povinen o tom obdarovaného informovat. V případě, že by darování majetku znamenalo pro dárce značnou újmu, může se dárce od darovací smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud již obdarovaný s darovaným majetkem začal nakládat takovým způsobem, že vrácení daru by bylo obtížné. Důležité je zmínit, že dárce neručí za vady daru, o kterých v době darování nevěděl a ani vědět nemohl.

Vzor darovací smlouvy je jako mapa - ukáže vám cestu, ale konečné znění je na vás.

Radomír Novotný

Práva a povinnosti obdarovaného

Obdarovaný má právo dar přijmout nebo odmítnout. Pokud obdarovaný dar odmítne, darovací smlouva se od počátku ruší. V případě, že obdarovaný dar přijme, je povinen dodržovat všechny podmínky stanovené v darovací smlouvě. Mezi tyto podmínky může patřit například povinnost pečovat o darovanou věc, užívat ji pouze k určenému účelu nebo ji dále nedarovat. Obdarovaný je dále povinen zdržet se všeho, co by darovanou věc poškozovalo nebo znehodnocovalo. V opačném případě se vystavuje riziku, že se dárce bude domáhat vrácení daru. Důležité je zmínit, že obdarovaný nenese odpovědnost za vady daru, o kterých v době darování nevěděl a ani vědět nemohl. Pokud se však vady projeví později, je obdarovaný povinen o nich dárce informovat. V případě darování nemovitosti má obdarovaný povinnost uhradit daň z nabytí nemovitých věcí.

Vrácení daru

Darovací smlouva, ať už se jedná o darování běžné věci nebo o darování majetku, by měla jasně stanovit podmínky darování. V některých případech může nastat situace, kdy dárce požaduje dar zpět. Zákoník stanoví, že dar lze požadovat zpět, pokud se obdarovaný chová k dárci nebo členům jeho rodiny tak, že hrubě porušuje dobré mravy, nebo pokud se vůči nim dopouští úmyslného trestného činu. Důležité je, že právo na vrácení daru se promlčuje v jednom roce. Tato lhůta začíná běžet od chvíle, kdy se dárce dozvěděl o důvodu pro vrácení daru. Pokud dárce daroval věc obdarovanému z důvodu sňatku a k uzavření manželství nedošlo, má dárce právo dar odvolat. Vrácení daru se v takovém případě řídí ustanoveními o bezdůvodném obohacení. V praxi to znamená, že obdarovaný je povinen dar vrátit, pokud jej ještě má, a pokud jej již nemá, musí nahradit jeho hodnotu.

Vlastnost Vzor darovací smlouvy Vlastní sepsání smlouvy
Dostupnost Snadno dostupné online Vyžaduje právní znalosti a čas
Cena Zdarma až stovky Kč Potenciálně drahé (právník)
Riziko chyb Nízké, pokud je vzor kvalitní Vysoké bez právní pomoci

Tato darovací smlouva se vyhotovuje ve dvou stejnopisech, z nichž každá ze smluvních stran obdrží po jednom vyhotovení. Smluvní strany prohlašují, že si tuto smlouvu před jejím podpisem přečetly, že byla uzavřena po vzájemné dohodě, svobodně a vážně, nikoliv v tísni za nápadně nevýhodných podmínek. Smluvní strany berou na vědomí, že tato smlouva podléhá dani z darování dle zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, a zavazují se splnit veškeré své povinnosti s tím spojené. Smluvní strany výslovně prohlašují, že si nejsou vědomy žádných právních vad daru ani překážek, které by bránily platnému a účinnému uzavření této darovací smlouvy. Obě smluvní strany se zavazují k součinnosti při případném zápisu vlastnického práva k daru do příslušného veřejného seznamu. V případě, že se kterékoli ustanovení této smlouvy stane neplatným nebo neúčinným, nedotýká se tato neplatnost či neúčinnost ostatních ustanovení této smlouvy, která zůstávají v platnosti a účinnosti.

Podpisy smluvních stran

Tato darovací smlouva byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž každá ze smluvních stran obdrží jedno. Smluvní strany prohlašují, že si smlouvu přečetly a rozumí jejímu obsahu, že byla sepsána na základě jejich svobodné a vážné vůle, nikoliv v tísni nebo za jednostranně nevýhodných podmínek. Na důkaz výše uvedeného připojují smluvní strany své podpisy.



V _________ dne ___________





....................................... .......................................


podpis dárce podpis obdarovaného



Jméno a příjmení dárce:


Datum narození dárce:


Adresa trvalého pobytu dárce:



Jméno a příjmení obdarovaného:


Datum narození obdarovaného:


Adresa trvalého pobytu obdarovaného:

Publikováno: 07. 11. 2024

Kategorie: právo