Dohoda o vypořádání SJM: Jak se vyhnout soudním tahanicím?

Dohoda O Vypořádání Sjm

Co je to SJM?

SJM, neboli společné jmění manželů, je institut českého právního řádu, který upravuje majetkové vztahy mezi manželi. Vzniká automaticky uzavřením manželství a zahrnuje majetek nabytý po dobu trvání manželství, a to oběma manželi. Do SJM typicky spadají mzdy, platy, zisky z podnikání, ale i dluhy a závazky. Dohoda o vypořádání SJM je dokument, kterým si manželé, ať už v průběhu manželství nebo po jeho zániku, upravují rozsah SJM. Mohou se například dohodnout, že některé věci, ačkoliv by jinak spadaly do SJM, budou patřit jen jednomu z nich. Dohoda o rozdělení společného jmění manželů pak přichází na řadu nejčastěji po rozvodu a slouží k tomu, aby si bývalí manželé rozdělili majetek, který doposud náležel do SJM. Obě dohody musí být uzavřeny písemně a s úředně ověřenými podpisy, aby byly platné.

Základní principy dělení SJM

Základní principy dělení SJM se odvíjejí od vzájemné dohody manželů. Dohoda o vypořádání SJM představuje ideální stav, kdy si partneři sami určí, jakým způsobem si rozdělí majetek i dluhy nabyté během manželství. Tato dohoda musí být sepsána písemně a ověřena u notáře, aby byla platná a vymahatelná. Dohoda o rozdělení společného jmění manželů se liší od vypořádací dohody tím, že se uzavírá ještě během trvání manželství a slouží k rozdělení pouze části společného jmění nebo k úpravě majetkových poměrů pro budoucnost. I v tomto případě je nutná písemná forma a ověření u notáře. Pokud se manželé na podobě dohody neshodnou, nastupuje soudní řízení, které je finančně i časově náročnější. Soud pak rozhoduje o rozdělení SJM na základě zákonných ustanovení, přičemž se vychází z principu rovného podílu.

Kdy uzavřít dohodu o vypořádání SJM?

Ukončení společného jmění manželů (SJM) nemusí nutně znamenat rozvod. Manželé se můžou dohodnout na vypořádání SJM i během manželství, například z důvodu podnikání jednoho z nich. Kdy je ale ten správný čas na uzavření dohody o vypořádání SJM? Neexistuje univerzální odpověď, záleží na individuálních okolnostech.

Obecně platí, že dohodu o vypořádání SJM je vhodné uzavřít co nejdříve po rozvodu nebo po rozhodnutí o zrušení SJM soudem. Čím dříve se manželé dohodnou, tím menší je pravděpodobnost vzniku sporů a komplikací. Dohoda o vypořádání SJM musí mít písemnou formu a musí být úředně ověřena. V opačném případě je neplatná.

Manželé si můžou vypořádání SJM provést sami, nebo se obrátit na advokáta. Advokát jim pomůže s formulací dohody tak, aby byla právně v pořádku a chránila jejich zájmy. Důležité je, aby dohoda o vypořádání SJM byla pro oba manžele spravedlivá a vyvážená.

Obsah dohody o vypořádání SJM

Dohoda o vypořádání SJM, neboli společného jmění manželů, je dokument, který upravuje majetkové poměry po rozvodu či úmrtí jednoho z partnerů. Obsah dohody je zásadní pro obě strany, proto je důležité mu věnovat dostatečnou pozornost. V první řadě je nutné detailně identifikovat majetek náležící do SJM. To zahrnuje nemovitosti, auta, finanční prostředky, ale i dluhy. Následně se v dohodě stanoví způsob rozdělení majetku. Manželé se mohou dohodnout na rovnoměrném rozdělení, případně zohlednit odlišné potřeby, jako je péče o děti. Dohoda o vypořádání SJM se liší od dohody o rozdělení společného jmění manželů. Zatímco dohoda o vypořádání SJM se sepisuje až po zániku SJM, tedy po rozvodu či úmrtí, dohoda o rozdělení společného jmění manželů se sepisuje během manželství. Obě dohody však slouží k vyjasnění majetkových poměrů a předcházení případným sporům. Sepsání dohody o vypořádání SJM by mělo probíhat za účasti právníka, který zajistí její platnost a soulad s právními předpisy.

Podíl na majetku a dluzích

Při rozvodu nebo ukončení registrovaného partnerství je nezbytné vypořádat společné jmění manželů (SJM), a to včetně majetku i dluhů. K tomuto účelu slouží dohoda o vypořádání SJM, která upravuje, komu připadne jaká část majetku a kdo ponese zodpovědnost za dluhy. Dohoda o vypořádání SJM musí být sepsána písemně a ověřena podpisy obou manželů. Pokud se manželé nedohodnou na vypořádání SJM, musí o rozdělení majetku a dluhů rozhodnout soud.

Dohoda o rozdělení společného jmění manželů je obdobou dohody o vypořádání SJM s tím rozdílem, že ji manželé uzavírají ještě během trvání manželství. I v tomto případě je nutné písemné vyhotovení a ověření podpisů. Dohoda o rozdělení SJM umožňuje manželům upravit si rozdělení majetku a dluhů dle vlastních představ a potřeb. V obou případech je důležité věnovat pozornost spravedlivému a vyváženému rozdělení majetku a dluhů, aby nedošlo k neoprávněnému obohacení jednoho z manželů na úkor druhého.

Vypořádání nemovitostí

Vypořádání nemovitostí představuje v rámci dohody o vypořádání SJM nebo dohody o rozdělení společného jmění manželů (dále jen "dohoda") často nejkomplexnější otázku. Nemovitosti totiž obvykle tvoří nejhodnotnější část společného jmění a jejich rozdělení s sebou nese specifické právní a daňové aspekty. V dohodě je nezbytné přesně identifikovat nemovitosti, které jsou předmětem vypořádání, a to včetně všech součástí a příslušenství. Dále je nutné určit, jakým způsobem s nemovitostmi bude naloženo. Manželé se mohou dohodnout na:

Srovnání možností rozdělení společného jmění manželů (SJM)
Vlastnost Dohoda o vypořádání SJM Rozhodnutí soudu
Rychlost vyřešení Rychlé (závisí na dohodě manželů) Pomalejší (několik měsíců až let)
Náklady Nižší (poplatky notáři) Vyšší (soudní poplatky, advokáti)
Flexibilita Vysoká (manželé se dohodnou na čemkoli) Omezená (zákonné mantinely)
Vliv na vztahy Může být šetrnější k vztahům Může být stresující a konfliktní

rozdělení nemovitostí do výlučného vlastnictví jednoho z nich,

prodeji nemovitostí a následném rozdělení výtěžku,

ponechání nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví.

Každá z těchto variant má svá specifika a je nutné zvážit jejich daňové a právní dopady. V případě rozdělení nemovitostí do výlučného vlastnictví je nutné určit, zda přechází i případný úvěr či hypotéka vázaná k nemovitosti. Prodej nemovitostí může být výhodný z hlediska rychlého rozdělení majetku, ale je nutné počítat s daní z příjmu z prodeje nemovitosti. Ponechání nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví může být problematické z hlediska další správy a případného prodeje v budoucnu.

Vypořádání movitých věcí

Při rozvodu nebo i po něm je nezbytné vyřešit otázku společného jmění manželů (SJM). K tomu slouží dohoda o vypořádání SJM, která upravuje, komu připadnou jednotlivé movité a nemovité věci. Dohoda o vypořádání SJM se uzavírá písemně a podpisy manželů musí být úředně ověřeny. Pokud se manželé nedohodnou na vypořádání SJM sami, rozhodne o rozdělení majetku soud. Vypořádání movitých věcí, jako je například nábytek, elektronika, auta nebo šperky, je často jednodušší než dělení nemovitostí. Manželé si v dohodě o vypořádání SJM mohou rozdělit movité věci dohodou, a to buď tak, že si je ponechají v držbě, v jaké je užívali dosud, nebo si je mezi sebou přerozdělí. Pokud se na rozdělení některých věcí nemohou dohodnout, může o nich rozhodnout soud. V praxi se stává, že manželé uzavřou dohodu o rozdělení společného jmění manželů ještě před rozvodem. Tato dohoda pak nabývá účinnosti dnem, kdy nabude právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství.

Dohoda o vypořádání SJM je jako most přes rozbouřenou řeku rozchodu - umožňuje nám bezpečně přejít na druhou stranu a začít znovu budovat.

Jan Nepomucký

Vypořádání finančních prostředků

Při rozvodu nebo ukončení registrovaného partnerství je nezbytné vyřešit i otázku společného jmění manželů (SJM). K tomu slouží dohoda o vypořádání SJM, která představuje ideální řešení pro páry, jež se dokáží dohodnout na rozdělení majetku a závazků. Dohoda o vypořádání SJM musí být sepsána písemně a ověřena podpisy obou stran u notáře, aby byla platná a vymahatelná. Obsah dohody je zcela v rukou manželů, kteří si sami určí, jakým způsobem si majetek rozdělí. Mohou se dohodnout na rozdělení v poměru 50/50, anebo zvolit jiný poměr, který odpovídá jejich individuálním potřebám a dohodě. V rámci dohody o vypořádání SJM je možné řešit i otázku vypořádání dluhů. Manželé se mohou dohodnout, kdo a v jaké výši bude splácet hypotéku, půjčky nebo jiné závazky. Pokud se manželé nedohodnou na vypořádání SJM, nastupuje do hry soud. Soudní řízení o vypořádání SJM je zpravidla zdlouhavější a finančně náročnější varianta. Soud v takovém případě rozhoduje o rozdělení majetku a závazků dle zákonných ustanovení, přičemž vychází z presumpce rovného podílu obou manželů. Je proto vždy výhodnější, pokud se manželé dokáží dohodnout a předejít tak soudnímu sporu.

Vypořádání dluhů

V rámci dohody o vypořádání SJM, dříve nazývané dohoda o rozdělení společného jmění manželů, je možné se vypořádat i s dluhy. Je důležité si uvědomit, že dluhy vzniklé během manželství jsou zpravidla považovány za společné, a to i v případě, že je formálně splácel pouze jeden z manželů. V dohodě o vypořádání SJM by mělo být jasně stanoveno, který z manželů ponese odpovědnost za splacení jednotlivých dluhů. Je možné se dohodnout na tom, že jeden z manželů převezme odpovědnost za všechny dluhy, nebo že si dluhy rozdělí. Důležité je, aby dohoda byla spravedlivá a aby zohledňovala možnosti obou stran. Pokud se manželé nedohodnou na vypořádání dluhů, bude o jejich rozdělení muset rozhodnout soud. V takovém případě hrozí, že soud rozhodne o rozdělení dluhů nerovnoměrně, a to i v případě, že jeden z manželů s daným dluhem neměl nic společného. Proto je vždy výhodnější, pokud se manželé dokáží dohodnout sami.

Notářský zápis a jeho nutnost

V některých případech je při sepisování dohody o vypořádání SJM nebo dohody o rozdělení společného jmění manželů (dále jen "dohoda") nutná účast notáře a sepsání notářského zápisu. Tato povinnost vyplývá ze zákona a má za cíl chránit obě strany a zajistit právní jistotu.

Notářský zápis je vyžadován zejména v situacích, kdy dohoda zahrnuje nemovitosti, podnik nebo jeho část, nebo movitou věc, u níž je to stanoveno zákonem. Notář ověřuje totožnost účastníků, jejich svéprávnost a pravost jejich prohlášení. Zároveň dbá na to, aby dohoda byla srozumitelná, jednoznačná a v souladu s právními předpisy. Sepsáním dohody do notářského zápisu se stává exekučním titulem, což znamená, že v případě sporu ji lze přímo použít k vymáhání případných pohledávek.

Neschopnost se dohodnout

V některých případech se manželé ani přes snahu nedokážou na vypořádání společného jmění dohodnout. Může jít o situace, kdy panují silné emoce, například v souvislosti s rozvodem, nebo kdy mají partneři rozdílné představy o tom, co komu náleží. Neschopnost dosáhnout dohody může pramenit i z nedostatečné komunikace, neochoty ke kompromisu nebo složité struktury majetku.

V takových případech přichází na řadu soudní řešení. Manželé se obracejí na soud s návrhem na vypořádání společného jmění manželů (SJM). Soud pak na základě důkazů a výslechů zúčastněných stran rozhodne o rozdělení majetku. Je důležité si uvědomit, že soudní řízení je časově i finančně náročné. Proto je vždy vhodné pokusit se o dohodu mimosoudní cestou, ať už s pomocí mediátora, advokáta, nebo vlastním úsilím.

Soudní vypořádání SJM

Soudní vypořádání SJM představuje krajní řešení v situaci, kdy se partneři nedokážou dohodnout na vypořádání majetku po zániku SJM, ať už smrtí jednoho z nich, nebo rozvodem. V takovém případě rozhoduje o rozdělení majetku soud na základě žaloby jednoho z partnerů. Soudní řízení je zpravidla zdlouhavější a finančně náročnější než mimosoudní dohoda. Dohoda o vypořádání SJM, ať už se jedná o dohodu o rozdělení společného jmění manželů nebo o dohodu o vypořádání SJM po smrti jednoho z partnerů, je vždy výhodnější než soudní spor. Dohoda o rozdělení společného jmění manželů upravuje, jakým způsobem si rozdělí majetek, který během manželství nabyli. Tato dohoda musí být sepsána písemně a musí být úředně ověřena. V opačném případě je neplatná. Dohoda o vypořádání SJM po smrti jednoho z partnerů se sepisuje mezi pozůstalým partnerem a dědici zemřelého partnera.

Náklady soudního řízení

Soudní poplatky jsou nedílnou součástí každého soudního řízení, a to i v případě, kdy se jedná o schválení dohody o vypořádání SJM nebo dohody o rozdělení společného jmění manželů (dále jen „dohoda“). Výše soudního poplatku se v těchto případech odvíjí od hodnoty majetku, který je předmětem vypořádání. Obecně platí, že čím vyšší je hodnota majetku, tím vyšší je i soudní poplatek. V případě schválení dohody o vypořádání SJM se soudní poplatek řídí polovinou sazby stanovené pro dědické řízení. Pro ilustraci, pokud je hodnota vypořádávaného majetku 1 milion Kč, soudní poplatek činí 4 000 Kč. V případě schválení dohody o rozdělení společného jmění manželů se soudní poplatek řídí sazebníkem soudních poplatků. Kromě soudního poplatku je nutné počítat i s dalšími náklady, jako jsou například náklady na právní zastoupení. Tyto náklady se liší v závislosti na složitosti případu a hodinové sazbě advokáta. Je proto vhodné zvážit, zda se v daném případě vyplatí využít služeb advokáta, nebo zda je možné se s druhým manželem dohodnout i bez nich. V každém případě je vhodné se o výši soudních poplatků a dalších nákladů informovat předem u příslušného soudu nebo u advokáta.

Doporučení a rady na závěr

Ať už se jedná o dohodu o vypořádání SJM nebo o dohodu o rozdělení společného jmění manželů, vždy je důležité přistupovat k celému procesu zodpovědně a s rozvahou. Pečlivě zvažte všechny aspekty vaší situace a neváhejte se obrátit na odborníka, který vám poskytne individuální právní poradenství. Notář či advokát vám pomohou s formulací dohody tak, aby byla právně závazná a chránila vaše zájmy. Pamatujte, že dohoda by měla být spravedlivá pro obě strany a měla by zohledňovat specifika vaší situace, ať už se jedná o péči o děti, bydlení nebo další společné závazky. Dobře sepsaná dohoda vám ušetří čas, peníze a v neposlední řadě i zbytečné nervy.

Publikováno: 07. 11. 2024

Kategorie: právo