Kam nahlásit dohodu o provedení práce v roce 2024?
- Změny v hlášení DPP od 2024
- Konec papírových dohod
- Elektronické podávání přes EPO
- Termíny pro podání hlášení
- Povinné údaje v hlášení
- Důsledky nehlášení DPP
- Výjimky z elektronického hlášení
- Informace pro zaměstnavatele
- Užitečné odkazy a kontakty
- Přehled novinek pro rok 2024
- Časté dotazy k hlášení DPP
- Tipy pro bezproblémové hlášení
- Shrnutí: Kam hlásit DPP v roce 2024
Změny v hlášení DPP od 2024
Od roku 2024 dochází k zásadním změnám v systému hlášení dohod o provedení práce (DPP). Místo na okresní správu sociálního zabezpečení, jak tomu bylo doposud, se nově DPP hlásí prostřednictvím systému e-příjmu České správy sociálního zabezpečení. Tato změna je součástí digitalizace a zjednodušení agendy pro zaměstnavatele. Systém e-příjmu je již v současnosti využíván pro hlášení zaměstnanců a OSVČ, nově k nim tedy přibudou i osoby pracující na DPP. Informace o změnách a podrobný návod k podání hlášení naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Cílem této změny je zjednodušit a zefektivnit proces hlášení DPP a zároveň omezit administrativní zátěž pro zaměstnavatele.
Konec papírových dohod
S koncem roku 2022 přišla revoluční změna v českém pracovním právu. Papírové dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ) jsou minulostí. Od 1. ledna 2023 se tyto dohody hlásí výhradně elektronicky prostřednictvím systému ePodání na portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tato změna má za cíl zjednodušit a zefektivnit proces hlášení těchto smluv a zároveň zamezit daňovým únikům. Pro zaměstnavatele i zaměstnance to znamená jediné - smlouvy v listinné podobě již nejsou akceptovány a je nutné se přizpůsobit digitálnímu věku. Informace o tom, kam se hlásí dohoda o provedení práce v roce 2024, tedy zůstávají stejné - elektronicky přes ePodání ČSSZ.
Vlastnost | Dohoda o provedení práce 2023 | Dohoda o provedení práce 2024 |
---|---|---|
Maximální rozsah práce | 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele | 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele |
Elektronické podávání přes EPO
Od roku 2024 se chystají změny v podávání pracovněprávních dokumentů, a to včetně dohod o provedení práce. Zatímco doposud se tyto dohody hlásily na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou dle trvalého bydliště zaměstnance, od roku 2024 by se měly nahlašovat elektronicky prostřednictvím systému EPO –
Tento systém by měl zjednodušit a urychlit proces hlášení dohod o provedení práce. Zaměstnavatelé by již nemuseli vyplňovat papírové formuláře a zasílat je poštou, ale vše by vyřídili online. Systém EPO by měl být propojen s dalšími relevantními institucemi, jako je Česká správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny, což by mělo vést k efektivnějšímu sdílení dat a minimalizaci administrativní zátěže.
Přesné informace o fungování systému EPO a jeho spuštění v roce 2024 budou teprve upřesněny. Doporučujeme proto sledovat webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí a České správy sociálního zabezpečení, kde budou k dispozici aktuální informace.
Termíny pro podání hlášení
Dohodu o provedení práce (DPP) nehlásíte na žádný úřad práce ani jinou instituci. Místo toho ji uchováváte pro případnou kontrolu. Důležité je ale odvádět z DPP zálohy na daň z příjmu a pojistné na sociální a zdravotní pojištění, pokud je to potřeba. To už je ale jiná kapitola a o tom si povíme více v jiném článku. Zjednodušeně řečeno, pokud si nejste jistí, zda a jak máte z DPP platit odvody, obraťte se na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení nebo na finanční úřad. Oni vám rádi poradí s konkrétním postupem. Nezapomeňte, že neznalost zákona neomlouvá a za nesplnění povinností vám hrozí pokuty.
Povinné údaje v hlášení
Při uzavření dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je nutné pamatovat na povinnost hlásit tuto skutečnost příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Hlášení se podává na formuláři „PŘIHLÁŠKA/ZMĚNA/ODHLÁŠENÍ zaměstnance malého rozsahu“, a to nejpozději v den, kdy práce na základě DPP začíná. V hlášení je potřeba uvést identifikační a kontaktní údaje zaměstnavatele i zaměstnance, specifikovat druh práce, která bude vykonávána, a uvést předpokládanou dobu trvání DPP. Dále je nutné vyplnit údaje o výši sjednané odměny a způsobu jejího vyplácení. Nezapomeňte, že včasné a správné nahlášení DPP je důležité pro dodržení zákonných povinností a zamezení případných komplikací.
Důsledky nehlášení DPP
Není žádným tajemstvím, že nahlášení dohody o provedení práce (DPP) je ze zákona povinné. Možná si říkáte, co se stane, když na to "zapomenete" nebo se rozhodnete riskovat. Nedělejte to. Důsledky můžou být nepříjemné a zbytečně vám zkomplikují život. Finanční úřad má pro takové případy pochopení pramálo a pokuty na sebe nenechají dlouho čekat. Pamatujte, že neznalost zákona neomlouvá. V roce 2024 se nic nemění a informace o DPP stále nahlašujete na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu, stejně jako v předchozích letech. Vyhnete se tak zbytečným problémům a budete mít klidné spaní.
Výjimky z elektronického hlášení
Ačkoliv je elektronické podávání informací o DPČ a DPP standardem, existují i výjimky. V některých případech nemusíte nic hlásit elektronicky a stačí vám klasická papírová forma. Pokud je váš zaměstnavatel tzv. „malý zaměstnavatel“, tedy zaměstnává méně než 10 zaměstnanců, nemusíte se s elektronickým hlášením DPČ a DPP trápit. Vše se vyřeší klasicky "papírově". Informace o počtu zaměstnanců si ověřte u svého zaměstnavatele. Další výjimkou je situace, kdy nemáte datovou schránku a zároveň nesplňujete podmínky pro její zřízení. V takovém případě můžete i nadále podávat informace o DPČ a DPP v papírové podobě. Pamatujte ale, že i v případě výjimek je nutné dodržovat všechny zákonné lhůty a povinnosti spojené s uzavíráním a evidencí dohod o provedení práce.
Informace pro zaměstnavatele
Zaměstnavatel nemá povinnost nikam hlásit uzavření ani ukončení dohody o provedení práce v roce 2024. Povinnosti zaměstnavatele se omezují pouze na odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění z příjmu plynoucího z dohody o provedení práce, pokud je jeho výše za kalendářní měsíc vyšší než 10 000 Kč. Zaměstnavatel dále odvádí zálohu na daň z příjmů fyzických osob, pokud si to zaměstnanec nepodepsal na dohodě, že si daň bude odvádět sám. Důležité je si pamatovat, že i když se dohoda o provedení práce nikam nehlásí, je nutné vést evidenci odpracované doby a archivovat dohody po stanovenou dobu.
Užitečné odkazy a kontakty
Pro ty, kteří se v problematice dohod o provedení práce teprve zorientovávají, nebo si chtějí ověřit aktuální informace pro rok 2024, může být užitečná návštěva následujících institucí a webových stránek:
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) – na webových stránkách ČSSZ naleznete veškeré potřebné formuláře související s dohodami o provedení práce, a to včetně návodů k jejich vyplnění. Dále zde naleznete informace o platbě sociálního a zdravotního pojištění z těchto dohod.
Finanční správa České republiky – na stránkách Finanční správy se dozvíte vše o dani z příjmu z dohody o provedení práce, o slevách a daňových zvýhodněních. Naleznete zde také informace o povinnostech plátce daně.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) – webové stránky MPSV nabízejí ucelený přehled legislativy týkající se pracovněprávních vztahů, včetně dohod o provedení práce.
Pamatujte, že informace uvedené na webových stránkách ministerstev a dalších institucí jsou vždy aktuální a relevantní. V případě nejasností se obraťte na příslušné instituce s dotazem.
Přehled novinek pro rok 2024
V roce 2024 se nic nemění na tom, kam se hlásí dohoda o provedení práce. Stále platí, že se tato dohoda nehlásí na žádný úřad. Zaměstnavatel si pouze vede evidenci o sjednaných a ukončených dohodách o provedení práce. Důležité je pamatovat na to, že i když se dohoda nikam nehlásí, má svá specifická pravidla. Například si na DPP nemůžete vydělat více než 10 000 Kč hrubého od jednoho zaměstnavatele v kalendářním měsíci. V případě překročení této hranice by se na odměnu vztahovaly odvody jako u běžného pracovního poměru. Pro bližší informace o dohodách o provedení práce a jejich podmínkách v roce 2024 doporučujeme navštívit webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí.
Časté dotazy k hlášení DPP
V roce 2024 se nic nemění na způsobu hlášení dohody o provedení práce. Stále platí, že Dohodu o provedení práce nehlásíte na žádný úřad. Povinnost hlásit nástup a odchod pracovníka na dohodu o provedení práce zanikla v roce 2012. I když Dohodu o provedení práce nikam nehlásíte, je důležité dodržovat všechny zákonné povinnosti s ní spojené. Mezi ty patří zejména správné stanovení a odvedení daně z příjmu fyzických osob a pojištění z této dohody. Dále je potřeba vést evidenci odpracované doby a zajistit, aby odměna za práci byla vyplacena v souladu se zákoníkem práce. V případě pochybností je vždy nejlepší obrátit se na odborníka, například na daňového poradce nebo advokáta specializujícího se na pracovní právo.
Tipy pro bezproblémové hlášení
Dohodu o provedení práce není nutné nikam hlásit. Platí to i v roce 2024. I když se jedná o poměrně běžný typ pracovního poměru, žádný zákonný předpis nenařizuje oznamovací povinnost České správě sociálního zabezpečení ani zdravotní pojišťovně. Zaměstnavatel pouze odvádí zálohy na daň z příjmů fyzických osob sražené z odměny za práci a odvádí pojistné na sociální a zdravotní pojištění, pokud je to s ohledem na výši odměny a odpracovanou dobu nutné. Důležité je ale pamatovat na to, že dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně a musí obsahovat všechny zákonem stanovené náležitosti. V opačném případě hrozí pokuta od inspektorátu práce.
Shrnutí: Kam hlásit DPP v roce 2024
V roce 2024 se nic nemění na tom, kam hlásit dohodu o provedení práce. Stále platí, že DPP se nikam nehlásí. Ano, čtete správně. Na rozdíl od pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti, u DPP nevzniká povinnost oznamovat její existenci úřadům. To znamená, že ji nehlásíte na správu sociálního zabezpečení ani na zdravotní pojišťovnu.
Je však důležité si pamatovat, že i když DPP nehlásíte, stále máte vůči zaměstnanci určité povinnosti. Musíte mu například vést evidenci odpracované doby a vyplatit mu mzdu v souladu se zákoníkem práce. Dále je nutné odvádět za zaměstnance na DPP zdravotní a sociální pojištění, pokud jeho výdělek přesáhne stanovenou hranici. V roce 2024 je tato hranice 4 000 Kč.
Publikováno: 21. 10. 2024
Kategorie: právo