Konec brigád bez starostí? Zrušení dohody o provedení práce je tady!
Základní informace o DPP
Dohoda o provedení práce (DPP) představuje specifický typ pracovněprávního vztahu, který se vyznačuje kratší dobou trvání a omezeným rozsahem práce. Zrušení DPP se řídí zákoníkem práce a může proběhnout několika způsoby. Jednou z možností je dohoda obou stran o ukončení DPP, a to písemnou formou. V případě, že je DPP sjednána na dobu určitou, končí uplynutím této doby bez nutnosti dalšího jednání. Zákoník práce dále umožňuje zrušení DPP i před uplynutím sjednané doby, a to z důvodů stanovených v zákoně nebo v самой dohodě. Mezi tyto důvody patří například neuspokojivé plnění pracovních úkolů ze strany zaměstnance, porušování pracovní kázně nebo organizační změny u zaměstnavatele. Je důležité si uvědomit, že jednostranné zrušení DPP ze strany zaměstnavatele je možné pouze z taxativně vymezených důvodů a musí být provedeno písemně. V opačném případě se vystavuje riziku neplatnosti zrušení DPP a případným nárokům zaměstnance na náhradu mzdy.
Kdy je možné DPP zrušit
Dohodu o provedení práce, zkráceně DPP, je možné ukončit několika způsoby. Zrušení DPP je možné dohodou obou stran, tedy zaměstnance a zaměstnavatele. V takovém případě je nutné sepsat písemnou dohodu o ukončení DPP, kterou musí podepsat obě strany. Pracovní poměr na základě DPP končí automaticky uplynutím sjednané doby, na kterou byla DPP uzavřena. Pokud je DPP sjednána na dobu neurčitou, může ji kterákoli ze stran vypovědět. Výpovědní doba je v tomto případě 15 dnů a začíná běžet prvním dnem následujícím po doručení výpovědi druhé straně. Důležité je zmínit, že DPP lze ukončit i před uplynutím sjednané doby, a to z vážných důvodů. Mezi takové důvody patří například hrubé porušení pracovní kázně, neomluvená absence v práci nebo úmyslné poškození majetku zaměstnavatele. V takovém případě je nutné, aby strana, která chce DPP ukončit, doručila druhé straně písemné oznámení o okamžitém zrušení DPP.
Zrušení DPP dohodou
Dohoda o provedení práce (DPP) představuje specifický typ pracovněprávního vztahu. Zrušení DPP dohodou je nejčastějším a nejjednodušším způsobem ukončení. Základní podmínkou je oboustranná dohoda, tedy souhlas jak ze strany zaměstnavatele, tak i zaměstnance. Tato dohoda musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná. V dohodě by mělo být jasně uvedeno datum, od kterého se DPP ruší. Zákoník práce nestanovuje žádnou speciální výpovědní lhůtu pro DPP, a proto je možné se dohodnout na jakémkoli datu ukončení. V případě, že se strany nedohodnou na jiném datu, DPP končí dnem, který je v dohodě uveden. Po skončení DPP nevzniká zaměstnanci nárok na odstupné ani na dovolenou. Zaměstnanec je však povinen odevzdat zaměstnavateli vše, co mu bylo svěřeno k výkonu práce.
Vlastnost | Zrušení dohody o provedení práce | Výpovědní lhůta (běžná pracovní smlouva) |
---|---|---|
Nutnost udání důvodu | Ne | Ano |
Možnost odstupného | Ne | Ano (v některých případech) |
Zrušení DPP výpovědí
Zrušení dohody o provedení práce (DPP) výpovědí není upraveno v zákoníku práce. DPP je specifický typ pracovněprávního vztahu, který se řídí vlastními pravidly. Zákoník práce umožňuje výpověď pouze u pracovního poměru na dobu neurčitou nebo určitou. DPP je ale dohoda o provedení určitého úkolu, nikoliv pracovní poměr. Proto ji nelze ukončit standardní výpovědí. Ukončení DPP se řídí podmínkami sjednanými v samotné dohodě. Obvykle je možné DPP ukončit dohodou smluvních stran nebo jednostranně, a to z důvodů uvedených v DPP. Vždy je důležité si pečlivě prostudovat podmínky ukončení DPP uvedené v dané dohodě.
Výpovědní doba u DPP
Na rozdíl od klasického pracovního poměru, kde se uplatňuje výpovědní lhůta, je možné dohodu o provedení práce ukončit i bez udání důvodu. Výpovědní doba u DPP neexistuje. To znamená, že jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel se mohou dohodnout na ukončení DPP k libovolnému datu, a to i ze dne na den. Nicméně i v tomto případě je vhodné a z hlediska dobrých vztahů doporučované, aby k ukončení DPP došlo po vzájemné dohodě a s určitým předstihem.
Přestože zákoník práce nestanovuje žádnou výpovědní lhůtu u DPP, je důležité si uvědomit, že dohoda o provedení práce musí být vždy uzavřena písemně. V případě, že by dohoda nebyla v písemné formě, byla by neplatná.
Zrušení DPP okamžitě
V některých případech je možné ukončit dohodu o provedení práce (DPP) i bez udání důvodu a to s okamžitou platností. Okamžité zrušení DPP je ale možné pouze za splnění zákonných podmínek. Zaměstnanec i zaměstnavatel musí dodržovat pravidla daná zákoníkem práce.
Zaměstnanec může okamžitě zrušit DPP, pokud mu zaměstnavatel nevyplatil odměnu za práci v dohodnutém termínu, a to ani do 15 dnů od uplynutí termínu splatnosti. Stejně tak může zaměstnanec okamžitě ukončit DPP, pokud je bezprostředně ohrožen jeho život nebo zdraví, a to z důvodu, o kterém nevěděl před uzavřením DPP.
Zaměstnavatel může okamžitě zrušit DPP, pokud zaměstnanec vykonává práci v rozporu s pokyny zaměstnavatele, i přes opakované upozornění. DPP zaniká také dnem, kdy zaměstnanec nastoupil výkon trestu odnětí svobody. V případě okamžitého zrušení DPP musí být doručeno písemné oznámení druhé smluvní straně.
Konec dohody o provedení práce? Jako by se otočila stránka v knize života, otevírající se novým kapitolám a možnostem.
Zdeněk Dvořák
Důvody pro okamžité zrušení
Dohoda o provedení práce představuje specifický smluvní typ, který s sebou nese jak benefity, tak i rizika. V některých případech se může stát, že bude nutné dohodu o provedení práce ukončit s okamžitou platností. Důvody pro takový krok se liší a je důležité je znát, ať už jste v pozici zaměstnavatele, nebo pracujete na základě této dohody.
Mezi nejčastější důvody pro okamžité zrušení dohody o provedení práce patří závažné porušení pracovních povinností ze strany zaměstnance. Sem spadá například opakované nedodržování sjednané pracovní doby, neomluvená absence, nebo neplnění pracovních úkolů. Okamžité zrušení dohody z důvodu závažného porušení pracovních povinností musí být vždy písemné a musí v něm být uveden důvod ukončení. Zaměstnavatel by měl být schopen toto porušení doložit.
Dalším důvodem může být ztráta důvěry zaměstnavatele v zaměstnance. Typickým příkladem je odhalení krádeže na pracovišti, úmyslné poškození majetku firmy, nebo konkurenční činnost. V neposlední řadě je nutné zmínit i situace, kdy je další plnění práce z objektivních důvodů nemožné. Může se jednat o zrušení projektu, na kterém zaměstnanec pracoval, nebo o ekonomické problémy firmy, které znemožní další financování pracovní pozice.
Odstoupení od DPP
Dohoda o provedení práce (DPP) představuje specifický typ pracovněprávního vztahu, který se vyznačuje svou flexibilitou a jednoduchostí. Někdy ale nastane situace, kdy je potřeba DPP ukončit. Jak na to?
Zákoník práce umožňuje ukončení DPP třemi způsoby: dohodou, uplynutím sjednané doby nebo odstoupením. Odstoupení od DPP je jednostranný akt, kterým kterákoli ze smluvních stran může DPP ukončit, a to i bez udání důvodu. Důležité je dodržet 15denní výpovědní lhůtu, která začíná běžet prvním dnem následujícím po doručení písemného oznámení o odstoupení druhé smluvní straně.
V praxi to znamená, že pokud se rozhodnete ukončit DPP, stačí sepsat a doručit druhé straně písemné oznámení o odstoupení. V oznámení uveďte, že odstupujete od DPP, datum, od kterého má být DPP ukončena, a váš podpis. Prokažte si doručení oznámení druhé straně, například doručenkou.
Důležité náležitosti výpovědi
Výpověď musí obsahovat některé důležité náležitosti, aby byla platná. V prvé řadě je nutné uvést, komu je výpověď určena a kdo ji podává. Jasně tedy identifikujte zaměstnavatele a zaměstnance. Dále ve výpovědi uveďte, že se jedná o zrušení dohody o provedení práce, a to včetně jejího data uzavření. Nezapomeňte výslovně uvést datum, ke kterému má dohoda o provedení práce skončit. V tomto bodě buďte obzvláště pečliví. Zákoník práce nestanovuje pro zrušení dohody o provedení práce výpovědní dobu. To znamená, že se strany mohou dohodnout na jakémkoliv datu ukončení pracovního poměru. Pokud by datum ukončení nebylo ve výpovědi uvedeno, platila by dohoda o provedení práce i nadále.
Doručení výpovědi DPP
Doručení výpovědi DPP, tedy dokumentu, kterým dává jedna ze stran najevo vůli ukončit dohodu o provedení práce, podléhá striktním pravidlům. Výpověď musí být vždy písemná a doručena druhé smluvní straně. Osobní předání s potvrzením na kopii výpovědi je nejbezpečnější variantou. V případě zasílání poštou se doporučuje využít služeb s doručenkou, aby bylo zaručeno prokazatelné doručení. Doručením výpovědi začíná běžet výpovědní doba, po jejímž uplynutí pracovní poměr končí. Důležité je pamatovat na to, že zákoník práce nestanovuje pro dohody o provedení práce žádnou výpovědní lhůtu. Smluvní strany si ji tak mohou libovolně upravit v dané dohodě. Pokud tak neučiní, platí, že dohodu o provedení práce lze ukončit dohodou obou stran nebo okamžitě z důvodů stanovených v zákoně. Okamžité zrušení DPP je možné pouze z taxativně vymezených důvodů, například pokud druhá strana hrubě porušila své povinnosti. V případě nejasností je vhodné obrátit se na odborníka, například právníka specializujícího se na pracovní právo, který poskytne relevantní informace a rady šité na míru dané situaci.
Co dělat po zrušení DPP
Zrušení dohody o provedení práce (DPP) znamená konec pracovního vztahu. Co dělat dál? V první řadě si zkontrolujte, zda vám zaměstnavatel vyplatil mzdu za odvedenou práci a případné náhrady, například za dovolenou. Nezapomeňte, že i při práci na DPP máte nárok na odstupné, pokud jste u zaměstnavatele pracovali déle než 2 roky. Po ukončení DPP se zaregistrujte na Úřadu práce, pokud splňujete podmínky pro pobírání podpory v nezaměstnanosti. Tato registrace je důležitá pro případné budoucí nároky. Zamyslete se nad svými možnostmi. Hledáte novou práci na DPP, nebo preferujete jinou formu pracovního vztahu? Zvažte všechny alternativy a prozkoumejte volná pracovní místa. Nebojte se využít služeb personálních agentur, které vám s hledáním nové práce můžou pomoct.
Nejčastější otázky a odpovědi
Kdy mohu zrušit dohodu o provedení práce? Dohodu o provedení práce je možné zrušit z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu. Důležité je dodržet formu a výpovědní lhůtu stanovenou v dohodě nebo zákoníkem práce. Zrušení dohody se vždy musí provést písemně, a to i v případě, že byla dohoda uzavřena ústně.
Jaká je výpovědní lhůta u dohody o provedení práce? Základní výpovědní lhůta je 15 dnů a začíná běžet prvním dnem následujícím po dni, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Dohoda ale může stanovit i delší výpovědní lhůtu.
Co když v dohodě o provedení práce není uvedena výpovědní lhůta? Pokud dohoda o provedení práce výpovědní lhůtu nestanoví, platí zákonná lhůta 15 dnů.
Může být dohoda o provedení práce ukončena i předčasně, bez výpovědní lhůty? Ano, dohoda o provedení práce může být ukončena i před uplynutím výpovědní lhůty, a to dohodou obou smluvních stran.
Musím uvádět důvod výpovědi dohody o provedení práce? Ne, důvod výpovědi uvádět nemusíte.
Jaký je rozdíl mezi zrušením dohody o provedení práce a ukončením pracovního poměru na základě dohody o provedení práce? Dohoda o provedení práce se neruší, ale ukončuje. K ukončení dochází buď splněním sjednaného úkolu, uplynutím sjednané doby, nebo výpovědí.
Publikováno: 05. 11. 2024
Kategorie: právo