Krácení dovolené za nemoc 2022: Co se změnilo?
Nemocenská během dovolené?
Plánovaná dovolená u moře, ale místo opalování vás skolila chřipka? Bohužel, nemoc si nevybírá a může vás potkat i během volna. Co se stane s vaší dovolenou, když onemocníte? V roce 2022 platí, že pokud vám během dovolené vystaví lékař neschopenku, dovolená se vám za tyto dny nekrátí. Jinými slovy, dny, kdy jste strávili na nemocenské, se nepočítají do celkové délky čerpání dovolené. Je ovšem důležité, abyste svému zaměstnavateli dodali potvrzení o pracovní neschopnosti, a to nejpozději do 3 dnů od jejího vystavení. Pamatujte si, že nemocenská během dovolené vám zaručuje prodloužení zaslouženého odpočinku.
Krácení dovolené: Mýtus nebo realita?
V roce 2022 se v Česku opět diskutovalo o krácení dovolené za nemoc. Mnoho zaměstnanců se obává, že jim nemoc během dovolené zkrátí zasloužený odpočinek. Co je ale pravda a co mýtus? Krácení dovolené za nemoc je v roce 2022 stále možné, ale jen za určitých podmínek. Zaměstnavatel vám nemůže zkrátit dovolenou, pokud onemocníte během ní. Dovolená se krátí pouze v případě, že jste v pracovní neschopnosti (PN) již před jejím započetím. Důležité je také zmínit, že se dovolená krátí pouze o ty dny, kdy jste skutečně v pracovní neschopnosti, nikoliv o víkendy nebo svátky. Pokud si tedy například vezmete týden dovolené a onemocníte ve středu, zkrátí se vám dovolená pouze o tři dny (středa, čtvrtek, pátek). Informace o pravidlech krácení dovolené za nemoc v roce 2022 najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Pravidla pro krácení dovolené za nemoc se v roce 2022 řídí zákoníkem práce. Zaměstnanec má právo na dovolenou i v případě nemoci, avšak zaměstnavatel může v určitých případech nepřítomnost v práci z důvodu nemoci započítat do dovolené.
Zdeněk Kovář
Výjimky potvrzující pravidlo
Obecně platí, že pracovní neschopnost (nemoc) nemá vliv na čerpání dovolené. Zaměstnanec má právo na čerpání plné výše dovolené, i když byl během roku nemocný. Existují však výjimky z tohoto pravidla.
V roce 2022 se na krácení dovolené za nemoc vztahují stejná pravidla jako v předchozích letech. To znamená, že dovolená může být krácena pouze v případě, že zaměstnanec je ve výpovědní lhůtě a nemoc mu trvala déle než 182 dní. V takovém případě může zaměstnavatel krátit dovolenou za každý celý měsíc nemoci o jednu dvanáctinu.
Neschopenka: Co musí obsahovat?
Neschopenka, neboli "paragraf", je doklad o pracovní neschopnosti, který vám vystaví lékař, pokud onemocníte. Pro krácení dovolené je důležité, aby neschopenka obsahovala všechny náležitosti. Mezi ty patří vaše jméno a příjmení, rodné číslo, adresa trvalého pobytu, název a adresa vašeho zaměstnavatele, datum vystavení neschopenky, datum vzniku pracovní neschopnosti, důvod pracovní neschopnosti (nemoc nebo úraz), a podpis a razítko lékaře.
V roce 2022 platí, že dovolená se krátí pouze za prvních 10 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti, a to pouze v případě, že pracovní neschopnost byla způsobena nemocí. Za pracovní neschopnost způsobenou úrazem se dovolená nekrátí vůbec. Důležité je také zmínit, že o krácení dovolené rozhoduje vždy zaměstnavatel. Zaměstnavatel by měl brát v potaz všechny okolnosti a posoudit situaci individuálně. Není tedy vyloučeno, že i v případě, kdy má zaměstnavatel ze zákona právo dovolenou zkrátit, tak neučiní.
Doklady pro zaměstnavatele
Zaměstnavatelé v roce 2022 musí vědět, že nemoc zaměstnance nemá vliv na jeho nárok na dovolenou. Zaměstnanec má právo na dovolenou v plné výši, a to i v případě, že byl v průběhu roku nemocný. Krácení dovolené za nemoc je možné pouze ve specifických případech, které upravuje Zákoník práce. Mezi tyto případy patří například situace, kdy zaměstnanec nastoupí nemocenskou v ochranné lhůtě, tedy v době 6 týdnů po skončení předchozí nemoci. V takovém případě může zaměstnavatel krátit dovolenou za každý den nemoci, a to až do výše poloviny dovolené, na kterou má zaměstnanec v daném roce nárok. Je důležité si uvědomit, že zaměstnavatel má právo požadovat od zaměstnance potvrzení o pracovní neschopnosti. Toto potvrzení musí být vystaveno lékařem a musí obsahovat všechny náležitosti stanovené zákonem. Mezi tyto náležitosti patří například jméno a příjmení zaměstnance, datum vystavení a ukončení neschopenky, diagnóza a razítko lékaře.
Nevyčerpaná dovolená: Co s ní?
V roce 2022 se pravidla pro krácení dovolené za nemoc nezměnila. Stále platí, že zaměstnavatel může zaměstnanci zkrátit dovolenou za dobu, po kterou byl v pracovní neschopnosti, pouze pokud pracovní neschopnost trvala déle než 10 pracovních dnů. Pokud pracovní neschopnost trvala kratší dobu, dovolená se nekrátí. Zaměstnanec má i nadále právo na čerpání dovolené v pozdějším termínu. Důležité je si uvědomit, že krácení dovolené za nemoc se řídí zákoníkem práce a kolektivní smlouvou. Zaměstnanci by se proto měli seznámit s podmínkami platnými u jejich zaměstnavatele. V případě nejasností je vhodné obrátit se na personální oddělení nebo odborovou organizaci.
Užitečné tipy a rady
V roce 2022 platí, že pracovní neschopnost (nemocenská) nemá vliv na čerpání dovolené. To znamená, že pokud zaměstnanec onemocní během dovolené, dovolená mu nepropadá, ale je mu prodloužena o dny pracovní neschopnosti. Zaměstnanec si pak může zvolit, zda si dny dovolené, které mu propadly z důvodu nemoci, vybere později, nebo zda mu budou proplaceny.
Situace | Pravidla pro krácení dovolené |
---|---|
Zaměstnanec je nemocen v době dovolené a doloží neschopenku. | Dovolená se nekrátí, dny nemoci se nezapočítávají do dovolené. Zaměstnanec si je může nahradit. |
Zaměstnanec je nemocen před nástupem na dovolenou. | Dovolená se standardně neposouvá. Zaměstnanec se může s zaměstnavatelem domluvit na náhradním termínu. |
Je důležité si uvědomit, že nárok na prodloužení dovolené vzniká pouze v případě, že zaměstnanec o pracovní neschopnosti informuje zaměstnavatele a předloží mu potvrzení od lékaře. Zaměstnavatel pak nemůže zaměstnance nutit k čerpání dovolené v době nemoci. V případě, že si zaměstnanec a zaměstnavatel nejsou jisti svými právy a povinnostmi, je vhodné se obrátit na odborníka na pracovní právo.
Shrnutí: Co si z článku odnést?
V roce 2022 zůstávají pravidla pro krácení dovolené za nemocenské stejná. To znamená, že pokud zaměstnanec onemocní během své dovolené, má nárok na náhradu dovolené za dny pracovní neschopnosti. Důležité je, aby zaměstnanec dodržel stanovený postup, tedy informoval zaměstnavatele o své nemoci a následně mu doručil potvrzení od lékaře. Zaměstnavatel pak nemůže krátit dovolenou za dny, kdy byl zaměstnanec nemocný. Je však důležité si uvědomit, že náhrada se vztahuje pouze na pracovní dny, nikoliv na víkendy nebo svátky. Pokud by tedy zaměstnanec onemocněl například v pátek a nemocenská by mu trvala do pondělí, nárok na náhradu dovolené by měl pouze za pátek. Víkend se do náhrady nepočítá. Pro bližší informace o podmínkách krácení dovolené za nemoc a o vašich právech se obraťte na svého zaměstnavatele nebo na příslušný úřad práce.
Publikováno: 06. 11. 2024
Kategorie: právo