Překážky v práci na straně zaměstnavatele: Co říká zákoník práce?
Překážky v práci
Situace, kdy nemůžete pracovat z důvodu na straně vašeho zaměstnavatele, se nazývají překážky v práci na straně zaměstnavatele. Zákoník práce v § 208 vyjmenovává různé druhy těchto překážek. Mezi nejčastější patří například přerušení práce z důvodu poruchy na strojním zařízení, výpadku energií nebo nedostatku materiálu. Pokud se ocitnete v takové situaci, máte nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Důležité je, abyste byli připraveni práci vykonávat a vaše nepřítomnost byla skutečně způsobena překážkou na straně zaměstnavatele.
Na straně zaměstnavatele
Zákoník práce definuje překážky v práci na straně zaměstnavatele jako situace, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat práci z důvodu na straně zaměstnavatele. Mezi tyto překážky patří například přerušení práce způsobené poruchou na strojním zařízení, nedostatek surovin nebo organizace práce. V těchto případech náleží zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu za celou dobu trvání překážky v práci. Důležité je zmínit, že zaměstnanec musí být připraven nastoupit do práce ihned, jakmile překážka na straně zaměstnavatele pomine. Podrobnější informace k překážkám v práci na straně zaměstnavatele naleznete v zákoníku práce, konkrétně v § 208.
Zákoník práce
Zákoník práce upravuje i situace, kdy zaměstnanec nemůže pracovat z důvodu překážek na straně zaměstnavatele. Překážky v práci na straně zaměstnavatele jsou definovány v zákoníku práce a zahrnují například situace, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu sjednaném v pracovní smlouvě. Může se jednat o různé důvody, jako je například výpadek dodávek energií, živelná pohroma, nebo nařízení karantény. V těchto případech náleží zaměstnanci za dobu, kdy nepracoval z důvodu překážky na straně zaměstnavatele, náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Bližší informace k překážkám v práci na straně zaměstnavatele a náhradě mzdy naleznete v § 207 až 210 zákoníku práce.
Důležité body
Zákoník práce jasně definuje překážky v práci na straně zaměstnavatele. Jedná se o situace, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat svou práci z důvodu, který zavinil zaměstnavatel. Mezi nejčastější překážky patří výpadek surovin, pohonných hmot, energie nebo organizace práce. V těchto případech náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci volno, pokud nemůže přidělovat práci z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele. Důležité je zmínit, že zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy i v případě, že je ochoten pracovat, ale zaměstnavatel mu práci nemůže přidělit. Zákoník práce upravuje i další podrobnosti týkající se překážek v práci na straně zaměstnavatele, jako je například postup při jejich vzniku a skončení. Více informací naleznete v zákoníku práce, konkrétně v části týkající se překážek v práci.
Neschopnost přidělovat práci
Neschopnost přidělovat práci představuje pro zaměstnavatele překážku v práci na jeho straně. Podle zákoníku práce, konkrétně § 208, je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy a platit mu za ni mzdu. Pokud tak nemůže činit, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele. V takovém případě náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Důležité je rozlišovat mezi neschopností přidělovat práci a dočasným nedostatkem práce. Zatímco neschopnost přidělovat práci znamená, že zaměstnavatel nemá pro zaměstnance žádnou práci, dočasný nedostatek práce značí, že práce sice není momentálně dostupná, ale v dohledné době se objeví. V případě dočasného nedostatku práce může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci čerpání dovolené nebo mu přidělit jinou práci, než je sjednána v pracovní smlouvě, pokud to odpovídá jeho kvalifikaci. Neschopnost přidělovat práci může být důvodem pro ukončení pracovního poměru, a to jak ze strany zaměstnance, tak i ze strany zaměstnavatele.
Prostoje z důvodu poruchy
Prostoje z důvodu poruchy představují pro zaměstnance nepříjemnou situaci, kdy nemohou vykonávat svou práci z důvodu překážky na straně zaměstnavatele. Zákoník práce v § 207 definuje překážky v práci na straně zaměstnavatele jako události, které znemožňují zaměstnanci řádně vykonávat jeho práci, a to z důvodů, za které zaměstnanec neodpovídá. Mezi tyto překážky patří i prostoje z důvodu poruchy strojů a zařízení, které jsou nezbytné pro výkon práce.
V případě, že zaměstnanec nemůže pracovat z důvodu prostojů způsobených poruchou, má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Tato náhrada mu náleží po celou dobu trvání prostojů, a to i v případě, že by jinak měl v dané době nárok na jiný druh odměny, například na dovolenou. Zaměstnavatel je povinen zajistit odstranění poruchy a obnovení pracovního procesu v co nejkratším možném termínu. V opačném případě se vystavuje riziku sankcí ze strany kontrolních orgánů.
Nepřízeň počasí
Nepřízeň počasí může představovat překážku v práci na straně zaměstnavatele. Zákoník práce v § 208 uvádí, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, nemůže-li zaměstnanec konat práci z důvodu nepříznivých meteorologických podmínek, které měly za následek přerušení prací. Aby však zaměstnanec měl na náhradu mzdy nárok, musí jít o práce, které jsou prováděny venku a nelze je vykonávat v uzavřených a krytých prostorách. Typicky se jedná o stavební práce, zemědělské práce nebo práce na silnicích.
Jiné překážky
Kromě výše uvedených překážek v práci na straně zaměstnavatele, které jsou uvedeny v zákoníku práce, existují i jiné situace, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat svou práci z důvodu na straně zaměstnavatele. Může se jednat například o nečekané události, jako je požár, povodeň nebo jiná živelná pohroma, která znemožní provoz podniku. V takových případech se nejedná o překážku v práci ve smyslu zákoníku práce, ale o tzv. prostoj. Zaměstnanci pak náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci volno v nezbytně nutném rozsahu. Další situací, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat svou práci z důvodu na straně zaměstnavatele, je přerušení dodávky energií, surovin nebo materiálu. V těchto případech se jedná o překážku na straně zaměstnavatele pouze tehdy, pokud ji zaměstnavatel nemohl odvrátit. V opačném případě se jedná o prostoj. Relevantní ustanovení k překážkám v práci na straně zaměstnavatele naleznete v zákoníku práce, konkrétně v § 207 a násl.
Nárok na náhradu mzdy
V případě, že vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodu překážek na jeho straně, máte i nadále nárok na náhradu mzdy. Zákoník práce definuje tyto situace a stanovuje práva a povinnosti jak zaměstnavatele, tak i zaměstnance. Mezi nejčastější překážky v práci na straně zaměstnavatele patří například přerušení práce způsobené poruchou na strojním zařízení, nedostatek materiálu pro pokračování ve výrobě, živelná pohroma, nebo jiná nepředvídatelná událost.
Důležité je rozlišovat mezi překážkami v práci na straně zaměstnavatele a jinými důvody, pro které vám práce nemůže být přidělena. V případě překážek na straně zaměstnavatele vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Výše náhrady mzdy a doba, po kterou vám náleží, se liší v závislosti na konkrétní překážce a délce jejího trvání. Pro detailní informace o vašich právech a povinnostech v případě překážek v práci na straně zaměstnavatele se obraťte na příslušné ustanovení zákoníku práce.
Výše náhrady mzdy
V případě překážek v práci na straně zaměstnavatele, které vedou k nemožnosti přidělovat zaměstnanci práci, má zaměstnanec dle zákoníku práce nárok na náhradu mzdy. Výše této náhrady se liší v závislosti na tom, zda se jedná o překážku, se kterou se váže povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy v plné výši, nebo pouze v 60 % průměrného výdělku.
Náhrada mzdy v plné výši náleží zaměstnanci například v případě některých důležitých osobních překážek v práci, jako je svatba, narození dítěte nebo úmrtí rodinného příslušníka. Stejně tak má zaměstnanec nárok na plnou náhradu mzdy v případě, kdy nemůže konat práci pro překážky na straně zaměstnavatele, jako je například zastavení práce pro poruchu na strojním zařízení, nedostatek energie nebo surovin, obecně tedy v případech, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodů překážek, které má sám povinnost odstraňovat.
V jiných případech, kdy zákoník práce nestanoví povinnost zaměstnavatele poskytnout náhradu mzdy v plné výši, má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. Tato situace nastává například v případě, kdy je zaměstnavatel nucen omezit nebo zastavit provoz z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek.
Přesná výše náhrady mzdy a podmínky pro její poskytnutí se řídí zákoníkem práce, konkrétně ustanoveními § 207 až § 211. Doporučujeme proto vždy konzultovat konkrétní situaci s odborníkem na pracovní právo.
Doba trvání překážky
Doba trvání překážky v práci na straně zaměstnavatele se řídí zákoníkem práce, konkrétně jeho částí třetí, hlavou druhou, dílem druhým, § 207 až § 211. Zákoník práce nestanovuje přesnou délku trvání překážek v práci. Délka trvání se vždy odvíjí od konkrétní situace a povahy překážky.
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu v případě, že je překážka v práci na jeho straně. Výše náhrady mzdy se liší v závislosti na délce trvání překážky a na tom, zda se jedná o překážku z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele, nebo o jinou překážku v práci.
V případě, že překážka v práci trvá déle než jeden kalendářní měsíc, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud překážka v práci trvá déle než šest měsíců, může zaměstnavatel se zaměstnancem ukončit pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti.
Povinnosti zaměstnavatele
V případě, že se u zaměstnavatele vyskytne překážka na jeho straně, která mu znemožňuje přidělovat zaměstnanci práci, má zaměstnavatel ze zákona určité povinnosti. Tyto povinnosti se odvíjejí od zákoníku práce, konkrétně od § 208 a navazujících. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Výše náhrady se liší v závislosti na tom, zda se jedná o překážku, kterou zaměstnavatel zavinil, či nikoliv. Pokud překážku v práci na straně zaměstnavatele nezavinil, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši alespoň 80 % průměrného výdělku. V případě, že ji zavinil, náleží zaměstnanci náhrada mzdy v plné výši. Zaměstnavatel je dále povinen přidělovat zaměstnanci jinou práci, pokud je to možné a zaměstnanec s tím souhlasí. Tato práce by měla odpovídat jeho kvalifikaci a pokud možno i sjednanému druhu práce.
Povinnosti zaměstnance
I když je překážka v práci na straně zaměstnavatele, neznamená to, že by zaměstnanec nemusel nic dělat. Zaměstnanec je povinen se i nadále řídit pokyny zaměstnavatele. To znamená, že by se měl dostavit na pracoviště v obvyklou pracovní dobu, pokud mu zaměstnavatel neurčí jinak. Zaměstnanec je povinen se aktivně účastnit případných školení nebo porad, které mu zaměstnavatel během této doby nařídí. Důležité je, že zaměstnanec musí být připravený ihned nastoupit do práce, jakmile překážka na straně zaměstnavatele pomine. Zákoník práce v § 208 jasně stanovuje, že za dobu, kdy zaměstnanec nepracoval z důvodu překážky v práci na straně zaměstnavatele, mu náleží náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Tato náhrada mzdy je splatná v nejbližším výplatním termínu.
Příklad situace
Představte si, že jste zaměstnaní ve výrobní firmě. Z důvodu neočekávaného výpadku dodávky důležité součástky dochází k zastavení výroby. Váš zaměstnavatel vám oznámí, že další den nemůžete pracovat, protože pro vás není dostupná práce. V tomto případě se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele, konkrétně o přerušení práce z důvodu poruchy na strojním zařízení. Tato situace spadá pod § 208 zákoníku práce, který upravuje překážky v práci na straně zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že se jedná o překážku na straně zaměstnavatele, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel je povinen vám poskytnout náhradu mzdy za celou dobu, po kterou trvala překážka v práci, tedy i za den, kdy jste nemohli pracovat.
Překážka v práci | Délka překážky | Náhrada mzdy |
---|---|---|
Nedostatek surovin zaviněný zaměstnavatelem | Po dobu trvání překážky | 100 % průměrného výdělku |
Porucha na strojním zařízení zaviněná zaměstnavatelem | Po dobu trvání překážky | 100 % průměrného výdělku |
Přerušení práce z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek | Po dobu trvání překážky | Alespoň 60 % průměrného výdělku (pokud není sjednáno kolektivní smlouvou jinak) |
Shrnutí
Zákoník práce chrání zaměstnance i v situacích, kdy nemohou vykonávat svou práci z důvodu překážek na straně zaměstnavatele.
Mezi tyto překážky patří například přerušení práce z důvodu poruchy na strojním zařízení, nedostatek surovin nebo organizace práce.
V těchto případech náleží zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Přesná výše náhrady mzdy a další podmínky jsou upraveny v zákoníku práce, konkrétně v části týkající se překážek v práci na straně zaměstnavatele.
Je důležité, aby se zaměstnanci s touto částí zákoníku práce seznámili, aby věděli, jaká práva jim v případě vzniku překážky na straně zaměstnavatele náleží.
Zaměstnavatel je povinen informovat zaměstnance o důvodu překážky v práci a její předpokládané délce.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: právo