Nemocenská po výpovědi: Co potřebujete vědět
- Nárok na nemocenskou po výpovědi?
- Výpovědní lhůta a nemocenská
- Podmínky pro nárok na nemocenskou
- Délka trvání nemocenské
- Výše nemocenské dávky
- Potřebné dokumenty pro OSSZ
- Nemocenská a hledání práce
- Evidence na Úřadu práce
- Dobrovolné pojištění a nemocenská
- Nejčastější otázky a odpovědi
- Užitečné kontakty a odkazy
Nárok na nemocenskou po výpovědi?
Otázka nároku na nemocenskou po výpovědi je častým tématem. Zákoník práce rozlišuje, zda byl pracovní poměr ukončen dohodou, výpovědí ze strany zaměstnance, nebo výpovědí ze strany zaměstnavatele. V případě ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnance nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání nevzniká. Pokud byl pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnavatele, má zaměstnanec nárok na nemocenskou i po skončení pracovního poměru, a to za podmínky, že se do 7 dnů od skončení zaměstnání zaregistruje na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a onemocní v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 dní a běží ode dne skončení zaměstnání. Během této doby je zaměstnanec chráněn a v případě nemoci mu náleží nemocenská od 15. dne nemoci. Důležité je dodat, že nemocenská po skončení zaměstnání se odvíjí od předchozího příjmu a délky pojištění. Pro bližší informace a konkrétní situace je vhodné kontaktovat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
Výpovědní lhůta a nemocenská
Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele nebo se rozhodnete odejít sami, je důležité vědět, jaká jsou vaše práva a povinnosti ohledně nemocenské.
Během výpovědní lhůty máte nárok na nemocenskou stejně jako v běžném pracovním poměru. Pokud onemocníte, musíte to neprodleně nahlásit svému zaměstnavateli a dodat mu neschopnost.
Po skončení pracovního poměru, tedy po uplynutí výpovědní lhůty, se stáváte osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP). V tomto případě vám nemocenskou vyplácí správa sociálního zabezpečení, ale až od 15. dne nemoci. Prvních 14 dní nedostáváte žádné peníze.
Je proto důležité zvážit všechny faktory a v případě potřeby se poradit s odborníkem na pracovní právo nebo se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení.
Podmínky pro nárok na nemocenskou
Po skončení pracovního poměru, ať už výpovědí ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, či dohodou, nevzniká automaticky nárok na nemocenskou. Aby mohl bývalý zaměstnanec nemocenskou dávku pobírat, musí splňovat několik podmínek. Především je nutné, aby byl v době vzniku pracovní neschopnosti (tedy prvního dne nemoci) účastněn na nemocenském pojištění. To znamená, že musí být buď zaměstnán, nebo v tzv. ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Ochranná lhůta trvá 7 dní po zániku zaměstnání. Pokud tedy pracovní neschopnost vznikne do 7 dnů od skončení pracovního poměru, nárok na nemocenskou by mohl vzniknout. Důležité je také pamatovat na to, že nemocenská se neposkytuje od prvního dne pracovní neschopnosti. V prvních 14 dnech nemoci vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. Teprve od 15. dne nemoci by mohl vzniknout nárok na nemocenskou, a to za předpokladu splnění všech podmínek.
Délka trvání nemocenské
Po skončení pracovního poměru, ať už výpovědí ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, či dohodou, nárok na nemocenskou ještě pár dní trvá. Délka trvání nemocenské po výpovědi se odvíjí od tzv. ochranné lhůty. Ta činí 7 dní a začíná běžet dnem následujícím po dni, kdy pracovní poměr skončil. Pokud tedy onemocníte v této sedmidenní lhůtě, máte nárok na nemocenskou dávku. Nemocenské se pak vyplácí standardně od 15. dne nemoci, a to z důvodu, že prvních 14 dní hradí zaměstnavatel náhradu mzdy. V případě nemoci trvající déle než 7 dní ochranné lhůty je důležité vědět, že nárok na nemocenskou přechází po této lhůtě na správu sociálního zabezpečení. Pro získání nemocenské po výpovědi je nutné doložit neschopenku od lékaře a splnit další podmínky stanovené zákonem.
Výše nemocenské dávky
Po skončení pracovního poměru z důvodu výpovědi máte nárok na nemocenskou dávku, ale jen za určitých podmínek. Důležité je, abyste se stali dočasně práce neschopnými v tzv. ochranné lhůtě. Ta trvá 7 dní od skončení zaměstnání. Pokud onemocníte v této lhůtě, náleží vám nemocenská od 8. dne nemoci, stejně jako u běžné nemoci v zaměstnání. Výše nemocenské dávky se počítá z vašeho průměrného denního výdělku, který jste měli u posledního zaměstnavatele. Do příjmu se započítává hrubá mzda, tedy před zdaněním a odvody. Čím vyšší byl váš příjem, tím vyšší bude i vaše nemocenská. Prvních 21 dní nemoci vám nemocenskou vyplácí váš bývalý zaměstnavatel, od 22. dne pak ČSSZ. Pamatujte, že nemocenskou po výpovědi nedostanete automaticky. Je potřeba splnit všechny zákonné podmínky a včas dodat potřebné dokumenty. Pro více informací se obraťte na svého lékaře nebo na ČSSZ.
Potřebné dokumenty pro OSSZ
Pokud jste obdrželi výpověď a následně onemocněli, máte i nadále nárok na nemocenskou. Pro její přiznání je však nutné dodat na OSSZ příslušné dokumenty. V první řadě je to žádost o nemocenské dávky, kterou obdržíte od svého lékaře. Dále je nezbytné doložit potvrzení o ukončení zaměstnání, tedy výpověď s datem ukončení pracovního poměru. V případě, že jste již v evidenci Úřadu práce, je třeba doložit i potvrzení o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pamatujte, že nemocenská po skončení pracovního poměru je vyplácena pouze po určitou dobu, a to maximálně po dobu 180 dní. Pro více informací o podmínkách a délce vyplácení nemocenské po výpovědi se obraťte na příslušnou OSSZ nebo na webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí.
Nemocenská a hledání práce
Pokud jste dostali výpověď a zároveň jste v pracovní neschopnosti (onemocněli jste), máte nárok na nemocenskou i po skončení pracovního poměru. Nemocenskou v tomto případě vyplácí Správa sociálního zabezpečení (OSSZ) a to po dobu trvání pracovní neschopnosti, maximálně však po dobu 380 dní. Důležité je, že nemocenská po výpovědi vám náleží pouze tehdy, pokud pracovní neschopnost vznikla v době trvání pracovního poměru, případně v ochranné lhůtě, která činí 7 dní po jeho skončení. Během pobírání nemocenské po výpovědi se můžete registrovat na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Registrace na Úřadu práce není povinná, ale doporučuje se, jelikož vám to usnadní hledání nového zaměstnání a zároveň vám to může přinést i finanční výhody. Po uplynutí podpůrčí doby máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, a to za splnění zákonných podmínek. Pro více informací o nemocenské po výpovědi a o možnostech hledání práce se obraťte na OSSZ nebo na Úřad práce.
Nemocenská po výpovědi je samostatnou kapitolou pracovního práva, která vyžaduje zevrubnou znalost legislativy a specifických podmínek.
Bořivoj Krupa
Evidence na Úřadu práce
Po skončení pracovního poměru, ať už výpovědí ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, či dohodou, ztrácíte nárok na výplatu mzdy. Co se ale děje s nemocenskou? Pokud onemocníte v ochranné lhůtě, která trvá 7 dní po skončení zaměstnání, máte nárok na nemocenskou od Úřadu práce. Tuto skutečnost je nutné prokázat. Do 3 dnů od začátku pracovní neschopnosti je potřeba doručit na Úřad práce „Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti“, část III, kterou vyplní lékař. Na základě tohoto dokumentu vám Úřad práce vyplatí nemocenskou ve výši 60 % z vašeho průměrného denního výdělku. Pamatujte, že pokud byste nastoupili během ochranné lhůty do nového zaměstnání a onemocněli, nárok na nemocenskou byste uplatňovali u nového zaměstnavatele.
Dobrovolné pojištění a nemocenská
Pokud jste dostali výpověď a zajímá vás, jak je to s nemocenskou, vězte, že nárok na ni po skončení pracovního poměru nezaniká ihned. Záleží však na okolnostech. Jestliže onemocníte ještě v době, kdy vám běží výpovědní lhůta, máte nárok na nemocenskou dávku standardně, a to po dobu trvání pracovní neschopnosti. Pokud ale onemocníte až po skončení pracovního poměru, nárok na nemocenskou již zpravidla nemáte. Výjimkou je situace, kdy byste se stali účastníky nemocenského pojištění státu, například jako uchazeči o zaměstnání registrovaní na úřadu práce.
Nárok na nemocenskou | Během zaměstnání | Po výpovědi |
---|---|---|
Podmínka vzniku nároku | Zaměstnanecký poměr a účast na nemocenském pojištění | Ochranná lhůta 7 dní po skončení zaměstnání (pokud vznikla nemoc v době zaměstnání) |
Délka vyplácení dávky | Až 380 dní | Maximálně po dobu ochranné lhůty (7 dní) |
Dobrovolné nemocenské pojištění vám bohužel možnost pobírat nemocenskou po výpovědi nezaručí. Toto pojištění je určeno pouze pro specifické skupiny osob, mezi které nespadají osoby v pozici po výpovědi. Důležité je si uvědomit, že nemocenská není automatickým nárokem a její přiznání se řídí zákonnými podmínkami. Vždy je vhodné se informovat o aktuálních pravidlech a podmínkách pro přiznání nemocenské dávky, například na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Nejčastější otázky a odpovědi
Mám nárok na nemocenskou, když jsem dostal/a výpověď?
Ano, i po skončení pracovního poměru můžete mít nárok na nemocenskou, ale záleží na konkrétní situaci. Pokud onemocníte v ochranné lhůtě, která trvá 7 dní po skončení zaměstnání, máte nárok na nemocenskou od prvního dne nemoci. Nemocenské dávky pak vyplácí vaše bývalá zdravotní pojišťovna.
Co když onemocním až po uplynutí ochranné lhůty?
V případě, že onemocníte až po uplynutí 7denní ochranné lhůty, nárok na nemocenskou nemáte. Výjimkou je situace, kdy onemocníte v době, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě vám nemocenskou bude vyplácet Úřad práce ČR.
Jak dlouho můžu pobírat nemocenskou po výpovědi?
Délka pobírání nemocenské se odvíjí od délky vašeho předchozího zaměstnání a celkové doby pojištění. Maximální délka nemocenské je 380 dní. Poté je možné požádat o invalidní důchod.
Je výše nemocenské po výpovědi stejná jako v době zaměstnání?
Výše nemocenské se počítá z vašeho průměrného denního výdělku. Vzhledem k tomu, že po skončení pracovního poměru již žádný příjem nemáte, bude vaše nemocenská nižší než váš plat.
Užitečné kontakty a odkazy
Pro zodpovězení vašich dotazů ohledně nemocenské po výpovědi se můžete obrátit na následující instituce:
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) – Poskytne vám informace o podmínkách nároku na nemocenskou, o výši a délce jejího pobírání. Kontaktovat je můžete telefonicky na bezplatné lince, e-mailem nebo osobně na pobočce.
Vaše zdravotní pojišťovna – Můžete se obrátit s dotazy ohledně trvání vašeho pojištění po skončení pracovního poměru.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) – Na webových stránkách MPSV naleznete aktuální legislativu a informační materiály týkající se nemocenského pojištění.
Pamatujte, že informace uvedené výše mají pouze informativní charakter a nenahrazují odborné poradenství. V případě nejasností se vždy obraťte na příslušné instituce.
Publikováno: 30. 10. 2024
Kategorie: právo